Porady

Newsletter

Bezpieczeństwo

W związku z pracami dotyczącymi modernizacji sklepu internetowego, składanie zamówień jest aktualnie niemożliwe.
Przepraszamy za niedogodności i już wkrótce zapraszamy do nowej, usprawnionej wersji sklepu!
Dojazd do pracy na rowerze zmniejsza ryzyko poważnych chorób

Dojazd do pracy na rowerze zmniejsza ryzyko poważnych chorób

Data dodania: 20-04-2017

Brytyjscy naukowcy potwierdzili, że regularna jazda rowerem do pracy zmniejsza ryzyko chorób serca i zachorowania na raka.

 

Podczas 5-letnich badań przebadano ok. 250 000 pracujących Brytyjczyków. Porównano tych, którzy dojeżdżali w sposób aktywny (na rowerze, łącząc rower z komunikacją miejską lub pieszo) oraz tych, którzy przemieszczali się samochodem lub autobusem. Spośród tego grona, w rozpatrywanym okresie 2430 osób zmarło, u 3748 zdiagnozowano nowotwór, a u 1110 chorobę serca.

 

Dane liczbowe pokazały, że przypadku osób regularnie pedałujących do miejsca pracy, ryzyko śmierci było mniejsze o 41%, choroby nowotworowej o 45%, a choroby serca o 46%. Rowerzyści, którzy wzięli udział w badaniu jeździli średnio 48 kilometrów. Im więcej dystansu pokonywali, tym większe odnotowywali korzyści zdrowotne. 

 

Spacer do pracy ograniczał ryzyko chorób serca, przy założeniu, że chodziło się więcej niż 10 kilometrów tygodniowo. 

 

- Jest to dowód na to, że osoby aktywnie dojeżdżające do pracy, przede wszystkim na rowerze, są mniej podatne na choroby – tłumaczył dr Jason Gill w wywiadzie dla BBC. – Do pracy trzeba się dostać praktycznie każdego dnia, więc problem zmuszenia się do wysiłku występuje zdecydowanie w mniejszym stopniu, niż w przypadku wyjścia na siłownię, czy na trening. Wystarczy wpisać rower do naszego codziennego grafika.

- Powinniśmy udoskonalać infrastrukturę, by jazda na rowerze była bardziej dostępna, by łatwiej przewoziło się „dwa kółka” w pociągu oraz byśmy mieli możliwość wziąć prysznic w miejscu pracy - podsumował. 

 

Wyniki badań zostały opublikowane w British Medical Journal

photo: Canadian Pacific 


109