Newsletter

Bezpieczeństwo

Wokół roweru - ubiór, części i akcesoria

Wokół roweru - ubiór, części i akcesoria

Data dodania: 10-11-2011

I.       Jak dobrać rozmiar buta?

II.      Jak dobrać rozmiar kasku?

III.      Jak dobrać rozmiar odzieży?

IV.     Jakie narzędzia warto wozić ze sobą?

V.     Czym smarować łańcuch?

VI.    Co ile wymieniać napęd?

VII.   Zakup fotelika dla dziecka       

VIII.  Wybór opon firmy Maxxis. 

IX.    Rozmiary odzieży Sportful

 

 

I. Jak dobrać rozmiar buta?

Rozmiar buta możemy dobrać mierząc długość stopy, lub długość wkładki

  • długość stopy mierzymy stawiając stopę piętą przy ścianie i mierząc długość od ściany do końca najdłuższego palca; do wyniku dodajemy ok. 0,5-1 cm
  • możemy również zmierzyć długość wkładki naszego buta o podobnym fasonie.

  Wynik odszukujemy w tabeli rozmiarów.

 

 

Rozmiary w tabeli są orientacyjne i mogą się nieznacznie różnić dla poszczególnych modeli butów.

 

Pokaż Buty

 

II. Jak dobrać rozmiar kasku?

Rozmiar kasku jest zwykle określany jako obwód głowy w centymetrach. Aby go zmierzyć owijamy głowę metrem krawieckim na wysokości czoła, powyżej linii brwi i nad uszami.

Taśma powinna dobrze przylegać do głowy.

Dobrze dobrany kask nie powinien uciskać głowy i jednocześnie powinien, po dopasowaniu obwodu, trzymać się na głowie, bez zapinania paska pod brodą.

Pokaż kaski

 

III. Jak dobrać rozmiar odzieży.

            Poniżej podajemy orientacyjne tabele rozmiarów dla poszczególnych marek. Najlepszą metodą jest przymierzenie ubioru w sklepie stacjonarnym, lub oparcie się na podobnym produkcie tej samej firmy. Można również skontaktować się z naszym sklepem i podać swoje wymiary, a postaramy się dobrać jak najodpowiedniejszy rozmiar dla Państwa.

Jeżeli nie są Państwo pewni co do wyboru rozmiaru zalecamy zamówienie dwóch lub trzech rozmiarów, przymierzenie w domu i odesłanie niewłaściwych.

W takim przypadku możemy zaoferować podesłanie kuriera, który odbierze od Państwa paczkę.

 

Pokaż Odzież

 

IV. Jakie narzędzia warto wozić ze sobą?

             W sytuacjach awaryjnych warto mieć przy sobie pompkę, dętkę, zestaw łatek, łyżki do opon, oraz zestaw kluczy. Dobry zestaw kluczy powinien zawierać podstawowe klucze imbusowe, śrubokręt krzyżakowy i płaski oraz skuwacz do łańcucha. Często pomocny będzie kawałek sznurka lub izolacji elektrycznej. Tak wyposażeni możemy zaradzić 90% awarii na trasie.

Pokaż Narzędzia podręczne

 

V. Czym smarować łańcuch?

            Łańcuch najlepiej smarować… specjalistycznym olejem do łańcucha rowerowego.

            Kuszące może być użycie wielokrotnie tańszego towotu, oleju silnikowego, preparatu typu WD40, czy też oleju do piły łańcuchowej. Łańcuch rowerowy pracuje jednak w specyficznych warunkach – brud, obciążenia boczne, siły wyginające i zrywające to codzienność – a przy tym wymagamy od niego dużej precyzji działania. Olej do łańcucha musi zatem dobrze penetrować łańcuch, dobrze się go trzymać, a jednocześnie nie przyciągać kurzu czy błota.

            W zależności od zastosowania wyróżnia się smary lepiej działające w warunkach mokrych lub suchych – te pierwsze nadadzą się lepiej w jesienne Beskidy, te drugie na szosę w pogodny dzień.

            Uwaga! Smarujemy tylko rolki łańcucha. Zębatki i płytki łańcucha pozostawiamy suche.

Pokaż Oleje i smary

 

VI. Co ile wymieniać napęd?

           Głównym czynnikiem wpływającym na zużycie napędu jest "wyciągnięcie" łańcucha. Wytarte rolki łańcucha sprawiają, że odległość między rolkami się powiększa i koronki kasety i korby zużywają się nierównomiernie. Aby temu zapobiec należy regularnie kontrolować "wyciągnięcie" łańcucha przy pomocy suwmiarki, lub specjalnego narzędzia, i wymieniać łańcuch wskazujący na zużycie. Pozwoli to na znaczne wydłużenie żywotności pozostałych komponentów i oszczędzi dużego wydatku na zmianę całego napędu.

           Pomiaru długości łańcucha suwmiarką należy dokonać na 10 całych ogniwach. Ich długość w nowym łańcuchu to 127 mm. Jeżeli wartość ta przekracza 128 mm oznacza to, że łańcuch jest "wyciągnięty" i nadmiernie zużywa zębatki.

           Drugą, bardziej pracochłonną, lecz najbardziej ekonomiczną metodą jest kupno trzech łańcuchów i wymiana na najkrótszy z nich co ok 500-1000 km. Metoda ta pozwala na przejechanie nawet kilkunastu tysięcy kilometrów bez wymiany kasety i korby.

 

VII. Zakup fotelika dla dziecka                     

           Jest kilka kryteriów, które trzeba wziąć pod uwagę przy kupnie fotelika:

- Bezpieczeństwo- należy kupować wyłącznie atestowane foteliki w specjalistycznych sklepach rowerowych, lub dziecięcych. Foteliki OKBaby, które mamy w naszej ofercie należą do najlepszych na świecie i zapewniają bezpieczeństwo przewożonemu dziecku.

- Ograniczenie wagowe - większość fotelików ma ograniczenie wagi dziecka do 22 kg, są jednak mniejsze foteliki do 15 kg.

- Mocowanie - najpopularniejsze to mocowanie nad tylnym kołem na prętach dostarczanych wraz z fotelikiem. To mocowanie zapewnia dziecku największy komfort jazdy i jest najwygodniejsze w użytkowaniu.

- Siedzisko - musi być rozbudowane - dziecko powinno być dobrze osłonięte, szczególnie w rejonie głowy. Powinno być również wyściełane dobrej jakości - wodoodporną i atermiczną wyściółką. Niektóre foteliki oferują możliwość regulacji pochylenia oparcia, lub jego całkowitego złożenia do transportu.

- Szelki - trzy lub pięciopunktowe, powinny być regulowane i obowiązkowo wyposażone w bezpieczną klamrę, otwieraną dwoma rękami.

- Podnóżki- powinny być regulowane na wysokość i wyposażone w zapięcia

             Dziecko jadące w foteliku Obowiązkowo powinno mieć na głowie dobrze dopasowany kask.

Pokaż Foteliki dziecięce

Pokaż Kaski dziecięce

 

VIII. Wybór opon firmy Maxxis.


 

 

 

 

IX. Rozmiary odzieży Sportful

    

Rozmiarówka odzieży Sportful zwykle wymaga dobrania rozmiaru o jeden większego od zwykle noszonego. Aby prawidłowo dobrać rozmiar odzieży prosimy o skorzystanie z poniższych tabel. W przypadku wątpliwości co do doboru rozmiaru prosimy o kontakt.


107