W co i jak spakować się na wyprawę rowerową?

W co i jak spakować się na wyprawę rowerową? Jaki sprzęt ze sobą zabrać? Jakich zasad warto przestrzegać, żeby mieć ochotę na kolejne wyprawy? Wielu cennych wskazówek udziela Marcin Surowiec, podróżnik i autor popularnego kanału YT Bushcraftowy.

Wyobraź sobie, że nie musisz ograniczać się w planowaniu wycieczki rowerowej do jednodniowych tras. Mało tego, nie musisz się ograniczać do planowania dwu- lub wielodniowych tras w oparciu o bazę noclegową. Możesz zorganizować wyjazd na weekend, zabierając ze sobą wszystko, co pozwoli bezpiecznie i komfortowo spędzić noc w terenie i następnego dnia kontynuować jazdę.

Zanim jednak zaczniemy kompletować taki ekwipunek, warto zastanowić się nad tym, w co się spakować. Możemy wybrać tradycyjne sakwy, jeśli nasz rower pozwala zamontować bagażnik, lub możemy spakować się w coraz popularniejsze torby bikepackingowe montowane bezpośrednio do ramy lub worki na widelec. To, jaki sposób pakowania wybierzemy, będzie głównie zależało od tego, czy dysponujemy lekkim i niewielkim po spakowaniu ekwipunkiem. Duży namiot i śpiwór utrudnią spakowanie się w torby bikepackingowe.

Najprzyjemniej podróżuje się lekkim rowerem i wbrew pozorom wcale nie trzeba pakować wielu rzeczy na wyjazd z noclegiem w terenie. Poniżej znajdziecie kompletną listę ekwipunku.

Sprzęt rowerowy:

- multitool,

- pompka,

- zapasowa dętka i łatki lub buteleczka uszczelniacza, jeśli jeździmy w systemie tubeless,

- łyżki do zdejmowania opony,

- olej do łańcucha,

- gumowe rękawiczki jednorazowe,

- kilka opasek zaciskowych,

- oświetlenie na przód i tył,

- zapasowy hak przerzutki,

- bidony na wodę.

Sprzęt biwakowy i akcesoria:

- namiot,

- mata do spania (karimata, mata samopompująca lub materac dmuchany o parametrze izolacji dobranym do warunków pogodowych),

- śpiwór dobrany do warunków pogodowych – zawsze dobrze zabezpieczony przed zamoczeniem – np. workiem foliowym lub tzw. drybag'iem

- metalowe naczynia turystyczne i łyżka,

- turystyczny palnik gazowy wraz z kartuszem,

- nóż lub scyzoryk,

- zapalniczka lub zapałki,

- latarka czołowa,

- nawigacja lub mapa papierowa,

- apteczka,

- minimalistyczna kosmetyczka,

- repelent przeciw komarom,

- krem z filtrem UV,

- worek na śmieci,

- powerbank.

Ubrania:

- odzież dobrana do warunków (pamiętajmy, że w czasie jazdy się rozgrzejemy),

- jedna, lekka warstwa docieplająca np. na wieczór – w tej roli świetnie sprawdzi się lekka kurtka puchowa,

- zapasowe skarpety i bielizna,

- długa bielizna do spania i lekka czapka,

- odzież przeciwdeszczowa (na wyjazd weekendowy, przy dobrej pogodzie można zrezygnować z tego elementu),

Powyższa lista pozwoli bezpiecznie i komfortowo biwakować, a zabranie ze sobą takiego ekwipunku otwiera mnóstwo nowych możliwości na rowerowe przygody.

O czym pamiętać, żeby mieć ochotę na kolejne wyprawy?

  • Planując pierwszą wyprawę rowerową, nie przesadź z dystansem. Pamiętaj, że będziesz potrzebował czasu na rozbijanie biwaku, na przygotowanie posiłków i pewnie nieraz będziesz się chciał zatrzymać i zrobić zdjęcie w ciekawym miejscu. Jeśli zaplanujesz zbyt ambitny dystans, to może się okazać, że będziesz musiał się spieszyć. A na wyjeździe wypoczynkowym tego chcemy unikać.

  • Spróbuj wybrać się na wyprawę, korzystając z transportu kolejowego. Nie będziesz musiał planować pętli i kończyć wycieczki w tym samym miejscu, w którym zacząłeś. W pociągach Intercity zarezerwujesz miejsce na przewóz roweru.

  • Biwak zaplanuj przy źródle wody. Ułatwi to przygotowanie kolacji i śniadania. Będziesz też mógł się umyć po całym dniu jazdy. Jeśli nie ma takiej możliwości, to koniecznie uzupełnij wodę w bidonach przed dotarciem na miejsce biwaku. Przy odrobinie wprawy wystarczy kawałek gąbki i 1 litr wody aby umyć całe ciało :)

  • Namiot rozbij w miejscu osłoniętym od wiatru i koniecznie upewnij się, że nad Tobą nie ma żadnych suchych drzew lub gałęźi, które mogłyby spaść na namiot.

  • Przygotowując posiłek na kuchence, zostaw trochę gorącej wody – ciepłą wodą łatwo umyjesz naczynia po posiłku, przed spakowaniem do sakw i ruszeniem w dalszą drogę.

  • Zabierz też lekką czapkę – mimo lata noce mogą być chłodne – lekka czapka może poprawić komfort snu.

  • Spakuj krem łagodzący podrażnienia i odparzenia – może przydać się, by ukoić ból tej części ciała, która styka się z siodełkiem.

  • Przełam rutynę! Jeśli na co dzień trenujesz, liczysz waty i pobijasz swoje rekordy, to wykorzystaj wyprawę rowerową na odpoczynek i spróbuj jechać powoli.

  • Jeśli korzystasz z nawigacji w telefonie, zainstaluj aplikację, która korzysta z map offline, nie będziesz zależny od zasięgu sieci komórkowej.

Autor: Marcin Surowiec, Bushcraftowy

Ofertę sakw i toreb pomocnych przy pakowaniu znajdziesz tutaj

Nawigacje rowerowe pomagające na trasie znajdziesz tutaj

Tags: bikepacking; pakowanie na wyjazd rowerowy; ja
Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt dostępny w sklepach
Proszę czekać trwa ładowanie sklepów