Powrót do szkoły na rowerze


   Pierwszy dzień szkoły przed nami. To najwyższa pora zastanowić się jakim środkiem transportu dziecko będzie dojeżdżać na zajęcia. Warto zamienić dojazd autem lub autobusem na codzienną wycieczkę rowerową.

.
   Jak podają Uniwersytet Kopenhaski oraz Uniwersytet Aarhus w Danii, uczniowie, którzy aktywnie docierają do szkoły są dużo bardziej skoncentrowani na zajęciach. Umiarkowany wysiłek fizyczny przed lekcjami zdecydowanie poprawia zdolność koncentracji. Ponieważ lepiej chłoną wiedzę robią szybsze postępy niż dzieci, które są podwożone do szkoły.
Wg badań opublikowanych w European Journal of Sports Science, przeprowadzonych przez Converty University szczególnie jazda na rowerze ma pozytywny wpływ na umiejętność pisania i czytania przez dzieci. Badanie przeprowadzono na osiemnaściorgu dzieci (9 chłopców i 9 dziewczynek) w wieku ok.10lat. Zostały one poddane testom i jak się okazuje, po umiarkowanym wysiłku przejażdżki rowerowej, poprawiają się wyniki zarówno w pisaniu, jak i czytaniu.
.
  
Wielu rodziców obawia się ryzyka związanego z samodzielnym dojazdem dziecka. Podpowiadamy jak się przygotować aby je zniwelować.
.
   Zacznijmy od podstaw czyli wyboru roweru dla dziecka.
Pełną ofertę rowerów dziecięcych znajdziesz tutaj a poradnik jak dopasować rozmiar tutaj.

   Przede wszystkim, przed podjęciem decyzji o samodzielnych dojazdach dziecka trzeba właściwie ocenić jego możliwości psychofizyczne oraz umiejętności. Zdolność koncentracji też nie jest tu bez znaczenia. Inaczej będziemy rozpatrywać przejażdżkę przez park a inaczej – kilkunastokilometrową trasę po drogach publicznych w większym mieście.
Dziecko jest gotowy na samodzielne dojazdy? Świetnie! Pamiętaj o kilku podstawowych kwestiach.

.

Zasady przede wszystkim

.

   Zgodnie z kodeksem ruchu drogowego, dzieci w wieku do 10 lat mogą jeździć rowerem tylko pod opieką dorosłego i po chodniku, ścieżkach w parkach lub lasach. Powyżej 10 r.ż. niezbędna jest karta rowerowa do samodzielnego poruszania się po drogach publicznych. Jeśli droga do szkoły prowadzi ścieżkami w parku lub lasem gdzie nie obowiązuje kodeks drogowy - karta rowerowa nie jest wymagana. Warto jednak już od najmłodszych lat wpajać zasady obowiązujące na drodze.

.

Zapewnij bezpieczeństwo

.

   Po wakacjach dni robią się coraz krótsze, więc jeszcze większe znaczenie będzie miało prawidłowe oświetlenie. Absolutne minimum, wymagane przez prawo, to zamontowane czerwone światło odblaskowe z tyłu roweru. Po zmroku niezbędna jest jedna lampka z przodu (biała lub żółta) oraz jedna lampka z tyłu (czerwona), świecąca światłem ciągłym lub migająca. Warto aby oświetlenie było włączone również w ciągu dnia, by dziecko było lepiej widoczne na drodze.
   Zdecydowanie warto wyposażyć małego rowerzystę także w elementy odblaskowe, np.: kamizelka, odblaskowe opaski czy elementy na szprychy.
   Niech dzwonek lekcyjny nie będzie jedynym, z którym nasze dzieci będą miały do czynienia – to istotny element wyposażenia, który może uchronić go przed niebezpieczną kolizją.
   Mimo, że nie jest to wymagane prawnie, trudno wyobrazić sobie, by dziecko mogło wyjechać w drogę bez poprawnie założonego kasku. Grunt to dobre dopasowanie aby kask mógł jak najlepiej spełniać swoją rolę. Sprawdź jak dobrze dobrać kask do użytkownika.

.

Przetestuj planowaną trasę

.

   Żeby przejazd do szkoły był możliwe jak najbardziej bezpieczny warto opracować plan trasy, najlepiej razem z dzieckiem. Nie liczy się jej długość – o wiele bardziej istotnymi czynnikami są natężenie ruchu drogowego i dostępność ścieżek rowerowych. Dla pewności, że mały rowerzysta wie jak zachować się na każdym etapie trasy, wybierzmy się na wspólną wycieczkę. To świetna okazja żeby sprawdzić na ile dziecko zna przepisy, jak radzi sobie w niespodziewanych sytuacjach, czy wie jak sygnalizować manewry i jak postępować aby jego jazda była przewidywalna dla innych użytkowników drogi. Jeśli coś wzbudza Twoje zaniepokojenie - wytłumacz i przećwicz z dzieckiem te elementy jazdy, z którymi ma problemy.

.

Sprawdź sprzęt

.

   Przed rokiem szkolnym warto oddać rower do serwisu, po wakacyjnej eksploatacji. Będziemy mieć wtedy pewność, że dziecko ruszy w drogę do szkoły na sprawnym i pewnym sprzęcie. Każdy z naszych sklepów stacjonarnych posiada usługę serwisowania roweru.

.

Pomyśl, gdzie zostawić rower

.

   Sprawdź czy istnieje bezpieczne, strzeżone miejsce w szkole, w którym można zaparkować rower na czas trwania lekcji. Zaopatrz dziecko w dobrej jakości zapięcie i upewnij się, że wie, jak je zapiąć, by uniemożliwić kradzież. Ważne, by dziecko pamiętało żeby przypiąć ramę roweru, a nie koło, które można łatwo odkręcić.


   I przede wszystkim pamiętaj o najważniejszym – jazda na rowerze powinna być przyjemnością, nie przykrym obowiązkiem. Jeśli dziecko nie ma ochoty na dojazdy lub po prostu nie jest na nie gotowe – odpuść i spróbuj za rok.

.

.

.

Tags: powrót do szkoły do szkoły na rowerze rower dziecięcy kask dziecięcy
Produkt został dodany do listy życzeń
Skontaktuj się z najbliższym sklepem, jeśli nie ma w nim Twojego produktu - sprowadzimy go dla Ciebie
Proszę czekać trwa ładowanie sklepów