Jak się przygotować do podróży z rowerem

Polacy coraz chętniej spędzają urlop aktywnie i coraz większą popularnością cieszą się dłuższe wyjazdy rowerowe. Jak się przygotować do swojej pierwszej wyprawy na „dwóch kółkach”, podpowiadają eksperci Bike Atelier.

Planując wyprawę z rowerem należy zadbać zarówno o swoją formę sportową, jak i o sprzęt. Powinno się unikać eksperymentowania, wybierając się w podróż z takim jednośladem, który był przynajmniej kilkakrotnie przetestowany.

Oceńmy czy podczas dotychczasowych przejażdżek siodełko nie powodowało otarć i bólu, czy było dobrze ustawione, czy strój był wygodny oraz czy rower funkcjonował bez zastrzeżeń. Jeśli coś działało nie tak jak powinno podczas krótkiej przejażdżki, to może to sprawić poważny problem w czasie kilkudniowego wyjazdu – mówi Marcin Stypka z sieci specjalistycznych sklepów rowerowych Bike Atelier, posiadającej 13 sklepów w całej Polsce, w tym  w Tychach.

W teorii najlepszy będzie rower trekkingowy, który przeważnie wyposażony jest w bagażnik, błotniki, oświetlenie, osłonę łańcucha, przedni amortyzator, komfortowe siodło i ergonomiczną kierownicę. Pozycja na rowerze nie jest wyścigowa, ale pozwala wygodnie pokonywać dłuższe dystanse.

Przed samą podróżą oddajmy nasz jednoślad do profesjonalnego serwisu, gdzie przerzutki i hamulce zostaną wyregulowane, koła wycentrowane, a wszelkie luzy zniwelowane. Pracownicy sprawdzą też stan napędu oraz opon. 

Co zabrać ze sobą?

Plecak nie jest zalecany do przewozu większej ilości bagażu, gdyż znacząco utrudnia jazdę. Lepiej sprawdzą się sakwy, gdyż ich ciężar rozkłada się równomiernie i nie odczuwamy go tak mocno podczas pedałowania. Sakwy montuje się zarówno z tyłu, jak i z przodu roweru. Przeważnie te przeznaczone na tył są większe i ich pojemność sięga ok. 60 litrów (przednie mają ok. 30-40l).

By nic nas w czasie jazdy nie zaskoczyło powinniśmy mieć ze sobą niezbędne narzędzia i najpotrzebniejsze części zapasowe. Przyda się tzw. multitool, czyli wielofunkcyjny klucz, który sprawnemu mechanikowi umożliwi m.in. naprawę i wymianę łańcucha, zdjęcie opony, regulację kierownicy lub siodełka, a także centrowanie kół.  Zapakujmy zapasową dętkę - lub łatki do dętek - podręczną pompkę oraz specjalną łyżkę do zdjęcia opon, na wypadek złapania gumy – podpowiada ekspert Bike Atelier.

Bezpiecznie i do celu

Pamiętajmy o obowiązkowym wyposażeniu roweru - czerwonym oświetleniu tylnym oraz przednim jasnej barwy, które muszą być włączone po zmroku, a także czerwonym tylnym odblasku i dzwonku. Zaopatrzmy się też w kask oraz bidony o dużej pojemności. Powinniśmy być przygotowani na każdą pogodę, dlatego należy zapakować strój rowerowy zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury oraz na deszcz i wiatr.

Orientacja w terenie może być dla wielu osób sporym wyzwaniem. W rozwiązaniu tego problemu pomoże rowerowy GPS, który montowany jest na kierownicy. W sprzedaży dostępne są też specjalne uchwyty na telefon, który również może pełnić rolę GPS, dzięki zainstalowanej w nim nawigacji.

Osobom wolącym tradycyjne metody, polecane są mapniki. Są to przezroczyste pokrowce, montowane na mostku i chroniące mapę przed deszczem. Dzięki nim cały czas mamy dostęp do projektu naszej trasy – podsumowuje specjalista z Bike Atelier.

Produkt został dodany do listy życzeń
Skontaktuj się z najbliższym sklepem, jeśli nie ma w nim Twojego produktu - sprowadzimy go dla Ciebie
Proszę czekać trwa ładowanie sklepów